Otthon kávézni – innen indul az otthoni kávékészítés
Kotyogó kávéfőző
Nem tudod, milyen kávét is szeretsz? Motoszkál benned, hogy innál valamit, amit eddig még nem?
Kóstoltál valahol valamit a városban, de már nem is emlékszel, milyen is volt, csak arra, hogy valahogy … más? Szeretnél otthon is kellemes, aromás kávé italokat kortyolni?
Számos módon hozzákezdhetsz a kávé világával való ismerkedéshez. Első körben mindenképp érdemes felkeresni olyan kávézókat, ahol több fajta kávét, készítési módot is ki lehet próbálni. A kávé bizony sokarcú, ezért érdemes sokat kóstolgatni, mielőtt az otthoni géppark kialakításába belekezdünk. Az Arch & Beansben gyakran szembesülünk azzal a problémával, hogy a vendégein csak sejtik, mit szeretnének, de igazából nem biztosak magukban. Ilyenkor igyekszünk kellően informálni a betérőt, hisz annyiféle variáció van jelen ma a kávés piacon, olyan mértékű a választék, hogy a baristáinknak is résen kell lenniük, ha naprakészek szeretnének lenni.
- Miért pont azt a fajta kávét vegyük?
- A világos vagy a sötét pörkölés finomabb?
- Miért azt a kávégépet, vagy őrlőt vegyem?
- A presszó vagy filter kávé a jobb?
És így tovább, sorolhatjuk a kérdéseket, amelyek gyakran merülnek fel – tévesen – vagy-vagy formában (mert hiszen melyik finomabb: a körte, vagy az alma?).
De vegyük sorra az első lépéseket egy konkrét példán: Mi az a minimális felszerelés, amivel érdemes belevágni az otthoni kávézásba?
Kotyogó újra töltve
Mire lesz szükségünk a kávéfőzéshez?
- Őrlő
- Minőségi mokka főző (kotyogó)
- Tisztított, lágy víz
- Frissen pörkölt kávé (a MR. Black szemes kávét ajánljuk)
A kotyogó nemzeti kávékészítő eszközünk, mindenki ismeri, ugyanakkor nem mindenki tudja, hogyan lehet a legjobb eredményt elérni ezzel az egyszerű készülékkel. Amennyire a gyorsaságról, könnyű kezelésről szól a – gyakran tévesen – kotyogónak nevezett eszköz, annyi potenciál rejlik benne, ha pár egyszerű dolgot betartunk.
Kávékészítési alapvetés:
- Mindig friss kávészemeket használjunk!
- Mindig frissen őrölt kávét használjunk!
- Mindig tisztított, lágy vizet használjunk!
- Kerüljük el a kávé megégését!
Hogyan készítsünk kávét kotyogóval?
Kávé főző szett
Alapvetően a fenti pontokat betartva a kávé készítése mindig a megfelelő őrleménnyel kezdődik. A bolti előre őrölt kávékkal a fő gond, hogy nem tudjuk, mikori, illetve az őrölt kávé pillanatok alatt elveszíti aromáját.
Otthonra kotyogóhoz jó szívvel tudjuk ajánlani akár a Hario kézi őrlőit. Az otthoni őrlésnek két nagy előnye is van: egyrészt a frissen őrölt kávé sokkal aromásabb, testesebb italt eredményez, másrészt tudunk kísérletezni az őrléssel, így ízlésünknek megfelelőbb kávét készíthetünk.
A kávé keserű… ha elégetik. Alapvetően a kávé tartalmaz cukrot, így természetétől fogva édeskés. Ez nem azt jelenti, hogy bűn lenne édesíteni a reggeli italunkat, de egy jól elkészített mokkának nem szabad keserűnek lennie.
Két egyszerű szabály betartásával elkerülhetjük, hogy a kotyogónk elégesse a kiválasztott, jó minőségű, helyesen őrölt kávénkat:
- előmelegített vízzel töltsük fel a tartályt, ezzel lerövidítjük a főzési időt, nem lesz ideje a felső résznek túlhevülni.
- tapasztaljuk ki, mennyi idő alatt folyik le a kávénk, és még azelőtt vegyük le a tűzhelyről, mielőtt „köpködni” kezd. Ha sokáig fent hagyjuk, a kotyogó felső része 100 fok fölé hevülhet, és utólag égetjük meg a kávénkat.
Nagyon fontos, hogy ne csapvízzel töltsük fel a kotyogót. A hálózati víz nem csak a főzőnket teheti tönkre vízkővel, de a kávénk ízét is meghatározza. Használjunk alacsony ásványi anyag tartalmú forrásvizet, vagy tisztított vizet (a sokak által etalonnak tartott Norda víz például 62mg/L-es összes oldott ásványi anyagot tartalmaz). A legjobb, ha beszerzünk egy vízszűrő kancsót.
Ha mindent jól csináltunk, a csészénkben kellemes, testes, aromás ital kerül, amelyet önmagában is élvezet fogyasztani.